Dobrý den milý snílci. Dneska je na řadě téma, které mám v hlavě už dlouho, jen k tomu nebyl příhodný okamžik.
Vlastně na nápad napsat takovýto vzdělávací článek, mě nepřímo přivedla moje předchůdkyně Myshoolka, která kdysi dávno zveřejnila Rady k portrétu, článek o stínování a šrafování a nakonec návod na kreslení očí. Tím vlastně tenkrát udělala hodně práce. Ale o perspektivě tu žádný článek není. A to se musí napravit.
Tak tedy perspektiva:
Je to optický jev, díky kterému blízké předměty vidíme větší, než ty, co jsou daleko. Zdá se nám, že i vzdálenosti mezi předměty se v dálce zkracují. A vše co je rovnoběžné se sbíhá v jediný bod.
Pro nás je nejdůležitější horizont, tj. rovina ve výšce našich očí, které určuje, zda se na něco díváme shora nebo zespoda. A pak tzv. úběžník, což je takový imaginární bod, ve který se sbíhají všechny linie.
Nejstarší a nejjednodušší typ perspektivy je perspektiva s jedním úběžníkem. Objevili jí už v období renesance. Vytváří iluzi prostoru na kresbě tím, že ovlivňuje jenom hloubku objektu. Šířka a výška se tedy nedeformuje.
A teď, jak na to?
- Nejprve si určíme, v jaké výšce chceme mít horizont a kde na něm bude úběžník. Obojí můžete umístit i mimo papír, ale pro začátek bude lepší, když si to nebudeme ztěžovat.
- Pak si nakreslíme čelní plochu předmětu tam, kde si určíme. Začneme nějakou tou kostičkou nebo kvádříkem z obrázku výše. Začneme svislou čárou a uděláme celou čelní plochu.
- Pak uděláme pomocné čáry, které vedou za všech vrcholů do úběžníku. Máme tak do nekonečna ubíhající tvar.
- Pak si určíme, kde nám tak má kostička končit a tam nakreslíme zadní plochu, u které se řídíme podle těch pomocných čar. Pak můžeme vygumovat, co je přebytečné a zvýraznit, co tam má být.
- A až si procvičíte kostičky, můžete zkusit různé jiné hranoly.
Ona ještě existuje perspektiva s dvěma i třemi úběžníky, ale to nám ani učitel ve výtvarce neukazoval, tak si to nedovedu moc představit, takže to musím ještě nastudovat
***
Pokud jste členy Klubu snílků, můžete své výtvory zasílat na email klub.snilku@email.cz. Do předmětu napište "Creatio",(pokud to bude do soutěže, tak "Creatio - soutěž") do e-mailu název a popis výtvoru a na konci se prosím podepiš, pokud se tvé blogové jméno nějak výrazně liší od toho e-mailového.
Do komentářů, ale i e-mailem můžete také psát i náměty na hudbu, kterou mám nakreslit já.
Rovněž můžete posílat třeba nějaké opravdu podařené graffiti, pokud nějaké často míjíte na svých cestách či nějakou mandalu, kterou jste vybarvili anebo i předkreslili. Nebo cokoliv jiného, co podle vás souvisí s výtvarnem a byla by škoda to neukázat světu.
Hmm, až bude čas (čili poté, co vyřeším tvůrčí vánoční dárky, obrázek do soutěže a zimní povídku), musím potrénovat, abych si konečně mohla nakreslit taky nějaký ten hrad nebo dům (I když to by bylo myslím na perspektivu se dvěma úběžníky...)
OdpovědětVymazatZatím jsem se v téhle oblasti pokusila akorát postavit si pohraniční pevnost v Minecraftu, a hrubě se mi to nepovedlo
Tak jsem zase o kousek chytřejší. O úběžníku jsem dosud neslyšela.
OdpovědětVymazat[1]: To já jsem jednou v Minecraftu stavěla Stonehenge. A to už je výzva. Jako každá kulatá stavba. [2]: To jsem ráda, že jsem tento článek nepsala nadarmo.
OdpovědětVymazat