17. června 2016

Iluze pro Adolfínu

Ad astra?

[]

"Musím s tebou mluvit, kapitáne," pronesla značně chladně Chilias a odmlčela se. "O samotě," dodala a pokynula Imaginariovi, aby ji následoval.
Chilias ho vedla petrolejovými lampami ozářenou chodbou. Ačkoliv chodba nebyla ani krátká, ale ani dlouhá, Imaginariovi se zdálo, že v onom dusivém mlčení přece jen cesta k protějším dubovým dveřím trvala snad celou věčnost. Byť se chodba zdála slepou, tedy spojující jen místnost s krbem a místnost za dubovými dveřmi, před oním vchodem se náhle jako mávnutím kouzelného proutku rozbíhala nalevo i napravo a dále se větvila.
Děvče levou rukou uchopila nejbližší petrolejovou lampu a pravicí vzala za kliku. Ve světle plamínku petrolejky umocněném okrouhlým zrcátkem se před Imaginariovými zraky rozprostřela místnost pravděpodobně také obložená dřevem. Chilias za pomoci úštěpku rozsvítila v pokoji dvě ohromné lampy na vysokých podstavcích. Temnota se dala na ústup. Kdyby si Imaginarius nebyl jist tím, že se nachází v podzemí, docela snadno by uvěřil, že se dostal do nějakého šlechtického sídla. Z každého koutku, z každého kusu nábytku dýchal luxus a starobylost. Vpravo u zdi se skvělo ebenové lože s barokními nebesy, tordovanými sloupky a těžkými zlatem vyšívanými závěsy, levou zeď opanovala slonovinou vykládaná knihovna táhnoucí se od země až ke stropu a v centru pokoje dvě křesla, tzv. ušáci, se sametově červeným čalouněním, zlatě vyšívaným, a mezi nimi starožitný stolek na jedné taktéž tordované nožce, na němž v karafě z benátského skla jiskřilo červené víno a mlsný jazyk lákaly všemožné cukrovinky z třípatrového podnosu z čínského porcelánu.
Když za nimi zaklaply dveře, dívka se zhroutila do ušáku, rozhodila ruce, porozhlédla se po pokoji a prohlásila: "Na to, že jsme psanci, to ujde, co?"

Dobrý večer dámy a pánové,
vítám vás u další Iluze. Myslím si, že není třeba rozvláčných debat, když jsme se zde sešli kvůli Iluzi. Jen bych vás chtěla upozornit opět na výjev z Přebohatých hodinek vévody z Berry. Opět mistrovský kus poodhalující nám středověk.



A nyní již přikročme k samotné Iluzi. Dnes opět dva zdařilé výjevy, které, doufám, vás nenechají v klidu a přivedou vás k horečnatému tvoření.


zdroj: nikyeliseyev

autorka: konishkichen



Pojďme se trochu proletět...



Dnes pro zahřátí:

Hledáme jméno dosud žijícího anglického herce, člena Královské shakespeatovské společnosti, jehož otec spolupracoval s Alexanderem Flemingem na výzkumu využití penicilínu při léčbě pohlavních chorob. Tento herec například ztvárnil v roce 1980 malíře Gustava Klimta a fyzika Edwarda Tellera, v roce 2010 se objevil v Zaslané poště a v témže roce se proháněl po Evropě v Orient expresu a vystoupil na nádraží v Praze. Ale pochopitelně snad všichni jej známe jako proslulého belgického detektiva...




Výzva všem:

Pokud máte nějaký návrh, připomínku, jste s něčím nespokojeni nebo spokojeni ohledně Imaginaria či Klubu Snílků, prosím, dejte nám to vědět buď zde v komentářích, na facebookové stránce, nebo na klubový e-mail. Předem děkujeme za všechny podněty a upozornění. Jsme také jenom lidé a chybujeme.


V ÚVAHU BEREME I ÚVAHY!


Odkazy, řádně označené, na své Iluze prozaického, básnického či úvahového charakteru, uctivě prosím, račte vkládati do:


Krásné sny vinšuje
vaše tetka Maglaiz


4 komentáře:

  1. První obrázek je zatraceně inspirativní... Ukládám si ho do seznamu iluzí, na jejichž téma bych ráda něco spáchala

    OdpovědětVymazat
  2. Co se týče otázky, tak by to dle mého měl být David Suchet.

    OdpovědětVymazat
  3. Že by David Suchet? A děkuji za poznatek, že si zahrál v Zaslané poště. (Aneb, co od Pratchetta jsem ještě neviděla...)

    OdpovědětVymazat
  4. Herec se jmenuje David Suchet :)

    OdpovědětVymazat