21. července 2018

Iluze pro Dalidu

"Na svatého Praxeda mlha zrána k zemi usedá."
pranostika




"Sím, asi jsme něco zaslechli!" zapískal jeden vojín ze zaječí Sedmé roty.

* * *


Tmou zaznělo bolestné a zároveň slastné povzdechnutí. Panebože! Na co vy hned nemyslíte! To byste museli otevřít oči, abyste věděli, kdo a proč si takto povzdechl. Zajisté, že je to náš zajda. Na čem že to sedí? Inu, ono se to těžko popisuje. Nacházíme se ve velice prostorné jeskyni, kterou protéká potůček z malé skalní průrvy, kterou by se mohlo protáhnout akorát tak batole. Zurčící voda z podzemí se vlévá do a opět vylévá z malého, řekli bychom přírodního, kamenného bazénku, a tato voda z oné nádrže pospíchá dál do hlubin spletitého bludiště komor s pastmi.
K Paschovi cupitá vetchý stařeček, konečně si ho můžeme prohlédnout, ale nevím, nevím, jestli nebylo lepší, že jsme jej neviděli. Stařeček je to vetchý, svrasklý až olezlý a již dlouho nepoznal blahodárný účinek nůžek a břitvy, což má za následek, že jeho potrhaný šat byl přepásán mohutným copem bílých vlasů a vousů a pomalu již růst tohoto keratinu zakládal na šerpu. V kostnatých, vyzáblých prstech tento mužík křečovitě svíral misku s podivně páchnoucí tekutinou.
"Odpusť, příteli. Již dlouho ke mně nikdo nezavítal, a tak jsem jaksi pozapomněl rozestavění trysek. Přece jen je to dvacet let od dostavění tohoto skvostu. Na, napij se, to ti uleví," pronesl a podával Paschovi misku.
Zajda tedy spokojeně seděl na okraji bazénku máčeje si sedací svalstvo a nedůvěřivě přijal nabízené občerstvení. Čumák mu jen kmital pod náporem odéru řinoucího se z misky. "Ssmrdí to, jako by to uš někdo měl a rychle to frátil," jeden pohled na žlutozelenou, dá se tomu vůbec říkat voda?, stačil, aby dodal " a tsaky to tak vypadá."
"Jen se neostýchej, příteli, jsou v tom samé dobré věci."
"O tsom ssilně pochybuju," oznámil velikonoční zajíc, zhluboka se nadechl a napil se. Ačkoliv vůle byla pevná, žaludek byl silnější, a tak skončil obsah misky opět v misce. "Zselený na tebe, dědku! Vždyť to tak i chutná!" zaprskal se zježeným hřbetem.


Dobrý večer dámy a pánové,
připraveni na dnešní zlobišárnu? Opět a znova otevíráme brány loviště bludišťáků. Ničeho se nebojte, na množství nehleďte.

autor: neznámý, ilustrace se již vyskytuje pouze na Pinterestu


autor: neznámý, ilustrace ulovena na pinterestu s odkazem na níže uvedený zdroj




Zdalipak některý Snílek zná tento film? Kdo nezná, internet pomůže.




V červenci jsem přišla o veškerá data, tudíž bych byla ráda, kdybyste pro jistotu zkontrolovali, zda údaje v tabulce korespondují s vašimi vlastními záznamy o činnosti v rámci Imaginaria.

OTÁZKA za bludišťáka: Jakýpak dnes máme slavný den? Belgie slaví nezávislost, avšak 21. červenec je i vyhlášen dnem jisté, zvláště letní, laskominy.
BONUS za DESET bludišťáků: Nedávno jste měli v televizi možnost vidět jeden z klasických amerických filmů z roku 1981 Souboj titánů a dnes vám zde předkládám část ze soundtracku z jiné řeckými bájemi inspirované americké filmové klasiky. Dám deset bludišťáků tomu, kdo srovná rozdíl mezi zobrazením Olympu, bohů a způsobu, jakým nahlíží na dění v lidském světě a jakým způsobem ovlivňují lidské osudy. Deset bludišťáků téměř zadarmo.


Výzva všem:

Pokud máte nějaký návrh, připomínku, jste s něčím nespokojeni nebo spokojeni ohledně Imaginaria či Klubu Snílků, prosím, dejte nám to vědět buď zde v komentářích, na facebookové stránce, nebo na klubový e-mail. Předem děkujeme za všechny podněty a upozornění. Jsme také jenom lidé a chybujeme.



Odkazy, řádně označené, na své Iluze prozaického, básnického či úvahového charakteru, uctivě prosím, račte vkládati do:


Výživné prázdniny vinšuje
vaše tetka Maglaiz


7 komentářů:

  1. Tak jsem si zagooglila, že si ověřím jistou předtuchu. Googlení v jazyce anglickém mi na střídačku tvrdilo, že dnem zmzliny je 22. červenec a že celý červenec je *měsícem* zmrzliny (což je sympatičtější), 20. červenec jsem nalezla jako lízátkový den, ale jediné, co jsem našla k 21. červenci, byl den lamingtonů, což jsou zjevně piškotové kostky obalené v kokosu, které se pečou v Queenslandu, Austrálie.
    A pak jsem zkusila hledat česky a 21. červenec coby den zmrzliny na mě vyskočil na první dobrou. Alissa pyká za svou anglofilii :)(A teď... co s tou iluzí?)

    OdpovědětVymazat
  2. Přes počáteční peripetie Alissa nalezla správnou odpověď. Já se pouze táži - deset bludišťáků nechceš?Kdo další nalezne správnou odpověď?

    OdpovědětVymazat
  3. Děkuji uctivě za nabídku, ale tentokrát si je nechám utéct, zrovna řecká mytologie je něco, čemu jsem se dlouho vyhýbala jak v klasické formě, tak v méně či více populárních adaptacích, takže bych nejdřív musela nastudovat, co že to mám vlastně srovnávat :)

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: Není třeba nastudovat řeckou mytologii, pouze se podívat na ty dva filmy a srovnat zobrazení sídla bohů, ohledně bohů mi jde konkrétně o Dia (Zeus) a Héru a jejich charakteristiku a to, jakým způsobem vidí to, co se děje v lidském světě a jak ho ovlivňují.NÁPOVĚDA PRO VŠECHNY: Ačkoliv jiné provedení, v obou případech má zde svou roli hra v jakémkoliv slova smyslu. Víc už nesmím říct.

    OdpovědětVymazat
  5. No právě Dva filmy v nejbližší době nedávám, takže tentokráte beze mě :)

    OdpovědětVymazat
  6. Zatím začnu polehoučku - 21. je den zmrzliny.

    OdpovědětVymazat